4253648329008
7616185379959
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Addict Gravel 10 M gelato blue/gelato pink is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The SCOTT Addict Gravel 10 will get you wherever youre going, no matter what the trail throws at you. More progressive, more control and more mounts mean this adventure-ready machine is your ticket to getting out there. Find yourself, get lost.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Addict Gravel HMF Carbon, Gravel geometry, Replaceable UDH Derailleur Hanger, Internal cable routing, Syncros fender kit ready |
| Fork | Addict Gravel HMF Flatmount Disc, 1 1/4"-1 1/2" Eccentric Carbon steerer |
| Rear Derailleur | SRAM FORCE XPLR AXS, 13 Speed Electronic Shift System |
| Shift Levers | SRAM FORCE AXS HRD Shift-Brake System |
| Number of Gears | 13 |
| Front Brake | SRAM FORCE AXS HRD Shift-Brake System |
| Rear Brake | SRAM FORCE AXS HRD Shift-Brake System |
| Brake Disc Front | SRAM Paceline 160mm |
| Brake Disc Rear | SRAM Paceline 160mm |
| Wheelset | Fulcrum Rapid RED Carbon, 24 Front, 24 Rear, Syncros SL Axle, Removable Lever with Tool |
| Front Tire | Schwalbe G-One RX, 700x45C |
| Rear Tire | Schwalbe G-One RX, 700x45C |
| Handlebar | 13 |
| Stem | Syncros RR2.0 1 1/4", four Bolt 31.8mm |
| Headset | Acros AIF-1134 |
| Saddle | Syncros Tofino Regular 2.0 Cutout |
| Seatpost | Syncros SP-R101-CF |
| Crankset | SRAM FORCE XPLR Crankset, 42 T |
| Bottom bracket | SRAM DUB PF ROAD 86.5 |
| Sprocket | SRAM RED XPLR XG1371, 10-46 |
| Colours | gelato blue/gelato pink |
| Sizes | L, M, S, XL, XS |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185379935, 7616185379942, 7616185379959, 7616185379966, 7616185379973 |
| SKUs / Part Numbers | 4253648329004, 4253648329006, 4253648329008, 4253648329010, 4253648329012 |
Scott
Scott