carbon black
S
4254903020006
7616185384939
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Scale Gravel RC S carbon black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Scale Gravel RC was put on this planet for going on adventures with attitude. Designed to go the distance over any and all types of terrain, and to do so in a hurry, the Scale Gravel RC is lightweight with agile handling and features multiple mounting options. No matter what sits between you and the finish line, know you'll always get there in no time.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
SRAM AXS Powerpack, Milkit Tire Sealant
| Frame | Scale Carbon HMF, Adjustable head angle, Syncros Cable Integration System, Advanced Shock & Standing Damping System, BB92, UDH Interface, 12x148mm with 55mm Chainline |
| Fork | Scale Rigid HMF, Postmount Disc Standard, Tapered Carbon steerer |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle AXS Transmission 12 Speed, Wireless Electronic Shift System |
| Shift Levers | SRAM AXS Rocker Pod Controller |
| Number of Gears | 12 |
| Front Brake | SRAM Motive Silver 4-Piston Disc |
| Rear Brake | SRAM Motive Silver 4-Piston Disc |
| Brake Disc Front | SRAM HS2 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SRAM HS2 CL 160mm |
| Wheelset | Syncros Silverton 1.0X CL, F: 15x110mm, R: 12x148mm, Tubeless ready Carbon rim 28H, XD Driver, Syncros Axle w/Removable Lever, with 6mm Allen, T30 and T25 Tools |
| Front Tire | Schwalbe Thunder Burt 29x2.35" EVO, Super Ground, TLE, 67EPI, Addix Speed |
| Rear Tire | Schwalbe Thunder Burt 29x2.35" EVO, Super Ground, TLE, 67EPI, Addix Speed |
| Handlebar | 12 |
| Handlebar Width | 740 |
| Handlebar Backsweep | 8 |
| Headset | Syncros - Acros Angle adjust & Cable Routing HS System, +-0.6° head angle adjustment, ZS56/28.6 – ZS56/40 MTB |
| Grips | Syncros Performance XC lock-on grips |
| Saddle | Syncros Belcarra V2.0 Cut Out, CRMO rails |
| Seatpost | Syncros Duncan 1.0 Carbon, 10mm offset, 31.6x400mm |
| Crankset | SRAM X0 Eagle Transmission, Spindle Power Meter, DUB, 55mm CL, 34T |
| Bottom bracket | SRAM DUB PF 92 MTB Wide, shell 41x92mm |
| Sprocket | SRAM X0 Eagle XS 1295 Transmission 10-52 |
| Colours | carbon black |
| Sizes | S |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185384939 |
| SKUs / Part Numbers | 4254903020006 |
Scott
Scott