5332747
197216175544
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2026 Checkpoint ALR 3 Gen 3 S DARK CARMINE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Checkpoint ALR 3 is an adventure-ready aluminum gravel bike built for exploring anywhere. Its modern endurance geometry keeps you comfortable over gravel roads or potholes, while a carbon fork helps cut down the road vibrations. It's spec'd to go anywhere without breaking the bank, with Bontrager Paradigm wheels, clearance for 50 mm tyres,10-speed Shimano CUES 6000 shifting, mechanical disc brakes and loads of mounts for bags and accessories. You want a wallet-friendly ride that's built to explore everywhere from road to wild gravel roads. Comfortable geometry matters, and you don't mind starting out with economical components that you can upgrade over time. You get a 300 Series Alpha Aluminium frame with a full carbon fork, with clearance for up to 50 mm tyres. 10-speed Shimano CUES U6000 shifting, mechanical disc brakes, Bontrager Paradigm wheels with Bontrager Girona Pro Tubeless Ready tyres, plus mounts for loading up with bags, racks and gear. Looking for a confident and versatile ride that doesn't break the bank? The Checkpoint ALR 3 is an aluminium gravel bike ready for anything, decked out with reliable, and affordable, components, so you can get more bike for your buck.
| Frame | Size S, 300 Series Alpha Aluminium, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47, UDH, rack and mudguard mounts, integrated frame bag mounts, flat-mount disc, 142x12 mm chamfered thru axle |
| Fork | Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thr |
| Wheel Size | Front 700c / Rear 700c |
| Wheels | Bontrager Paradigm 23, Tubeless Ready, 24-hole, 23 mm width, Presta valve Bontrager alloy, sealed bearing, CentreLock disc, 100x12 mm thru axle Bontrager alloy, sealed bearing, CentreLock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| Tyres | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42 mm |
| Shifter | Shimano CUES 10 Speed Right STU303010R Shimano CUES 10 Speed Right STU303010R |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| Crank | Shimano CUES FCU60301, 40T ring, 165 mm length Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10-speed |
| Chain | Shimano LG500 |
| Front Brake | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset // Shimano CUES U3030 // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount, No adaptor. Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset // Shimano Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size |
| Rear Brake | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset // Shimano CUES U3030 // Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount, No adaptor. Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount 0 offset // Shimano Tektro, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager Elite Gravel, alloy, 40 cm width |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 145 mm width |
| Weight | 10.41 kg |
| Colours | DARK CARMINE |
| Sizes | L, M, ML, S, XL, XS |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 197216175537, 197216175544, 197216175551, 197216175568, 197216175575, 197216175582 |
| SKUs / Part Numbers | 5332746, 5332747, 5332748, 5332749, 5332750, 5332751 |
Scott
Scott
Scott