5334746
197216195795
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2026 Checkpoint SL 6 AXS Gen 3 ML DARK GREEN/IVY SMOKE SPLATTER is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Checkpoint SL 6 AXS Gen 3 is a carbon gravel bike ready for far-out adventures. Its lightweight carbon frame is designed with comfort-focused Gravel Endurance geometry, clearance for beefy 50 mm tyres (as measured), and plenty of frame and fork mounts. Plus, IsoSpeed frame technology helps soak up jarring road vibrations, so you can you float over chatter and potholes. It's ready to cut loose with a SRAM Rival AXS E1 wireless 13-speed group set. You're itching for adventure and want a bike that's up for taking the road less travelled. You want IsoSpeed comfort tech to help you stay comfortable on the hardest miles, an upgraded drivetrain that can hang tough when the gravel gets deep and plenty of mounts to carry your gear and hydration packs. A 500 Series OCLV Carbon frame with a carbon fork, internal downtube storage, frame and fork mounts, and clearance for 50 mm tyres (as measured). A 13-speed 1x SRAM Rival AXS E1 fully wireless drivetrain, hydraulic disc brakes, carbon seat post and Tubeless Ready Bontrager Paradigm Comp wheels with 42 mm tyres. The Checkpoint SL 6 AXS Gen 3 is made to explore, with the chatter-smoothing benefit of IsoSpeed, a lightweight carbon frame, and upgraded components where they matter most, like the SRAM Rival AXS E1 wireless shifting.
| Frame | Size ML, 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, downtube storage door, hidden mudguard mounts, rack mounts, integrated frame bag mounts, RCS Headset System, invisible cable routing, T47, flat-mount disc, integrated chainkeeper, removable FD hanger, UDH, 142x12 mm chamfered thru axle |
| Fork | Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle Trek Checkpoint, full carbon, tapered steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thr |
| Wheel Size | Front 700c / Rear 700c |
| Wheels | Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25 mm rim width, 100x12 mm thru axle Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25mm rim width, SRAM XD-R 12-speed freehub, 142x12 thru axle |
| Tyres | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42 mm |
| Rear Derailleur | SRAM Rival XPLR AXS, 46T max cog |
| Cassette | SRAM Rival XPLR XG-1351, 10-46, 13-speed |
| Front Brake | Max brake rotor size |
| Rear Brake | Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager Elite Gravel, alloy, 42 cm width |
| Stem | Bontrager Pro, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 90mm length |
| Seatpost | Bontrager carbon, 27.2 mm, 8 mm offset, 330 mm length // Bontrager carbon, 27.2 mm, 8 mm offset, 330 mm length |
| Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 145 mm width |
| Weight | 9.49 kg |
| Colours | DARK GREEN/IVY SMOKE SPLATTER, ERA WHITE/BUFF BEIGE |
| Sizes | L, M, ML, S, XL, XS |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 197216195764, 197216195771, 197216195788, 197216195795, 197216195801, 197216195818, 197216195825, 197216195832, 197216195849, 197216195856, 197216195863, 197216195870 |
| SKUs / Part Numbers | 5334743, 5334744, 5334745, 5334746, 5334747, 5334748, 5334749, 5334750, 5334751, 5334752, 5334753, 5334754 |