BLACK SHADOW
26" WHEEL
1051201
601842437544
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 Ghostrider Go! 26" WHEEL BLACK SHADOW is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Manifest speed, power and style with the 2024 Ghostrider Go! 5i, the e-bike inspired by the world's first 'superbike'. Its high-gloss black and chrome polish finishes introduce a touch of modern e-bike technology in its retro design. Along with the outstanding aesthetic customisation from saddle to grips, this e-bike from ELECTRA packs an electrifying punch for adventurers.
ELECTRA's patented Flat Foot Technology® frame geometry and Bosch's powerful motor, intertwined flawlessly in the Ghostrider Go! 5i, ensure you a smooth and powerful ride.
The Ghostrider Go! 5i is equipped with the Bosch Performance Line system to give reliable power. Its 250W mid-frame motor is brilliantly complemented by a Bosch Purion display. The bike's support levels ranging from Eco to Turbo put you in control, depending on your ride's demand. A Shimano Nexus Inter 5-E hub makes gear-switching a breeze, while reliable hydraulic disc brakes ensure quick and safe stops.
Intricately designed and filled with custom details, the Ghostrider Go! 5i is an ultimate manifestation of style and technology. Its robust stance, equipped with cutting-edge Bosch technology and ELECTRA's innovative design, truly sets a new terrain in the e-bike landscape.
Feature Highlights:
- Bosch Performance System and Shimano Nexus Inter 5-E hub for reliable power.
- Vee Rubber Speedster 26" x 2.8" tyres ensure smooth sailing.
- Front and rear Tektro hydraulic disc brakes allow for smooth yet powerful stopping.
- A Hydroformed frame filled with custom details for a stylised look.
- The Shimano Nexus Inter 5-E hub for superior gear shifts irrespective of the terrain.
'
| Frame | UNI, Aluminium, 6061-T6 aluminium w/hydroformed top tube, patented Flat Foot Technology® |
| Fork | Hi-ten steel unicrown |
| Gears | Shimano, 1 Gear HUB |
| Wheels | Anodised alloy 26"×36hAlloy low-flange w/CentreLock disc brake, 36hShimano Nexus 5-speed internal w/center lock disc brake 36h |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Nexus 5-speed twist w/optical display |
| Brakes | Tektro hydraulic disc brakesShimano RT10, CenterLock, 180 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | Forged alloy 170 mm, Bosch type |
| Chain | KMC Z1EHX nickel plated |
| Headset | 1 1/8" steel threadless |
| Handlebar | Electra attitude |
| Stem | Threadless 4-bolt |
| Saddle | Retro leatherette w/dual spring |
| Front Light | SPANNINGA |
| Rear Light | SPANNINGA |
| Battery Capacity | 500 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | BOSCH |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | BLACK SHADOW |
| Sizes | 26" WHEEL |
| Brand | Electra |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 601842437544 |
| SKUs / Part Numbers | 1051201 |
Trek
Electra
Electra
Electra
Electra
Electra