5271929
601842741917
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 Townie Path Go! 10D EQ Step-Over M MATTE AEGEAN BLUE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
For those looking to explore more, ride further and climb hills faster. The Townie Path Go! 10D EQ is the e-biker's e-bike, combining versatility, technology and style. It features a Bosch Performance Line motor, integrated battery, SmartphoneHub controller, hydraulic disc brakes and our Flat Foot Technology® for ultimate comfort and control.
You want to go off the beaten track and explore more. Support from the 10-speed derailleur, powerful disc brakes and larger 27.5" tyres allow you to tackle terrain with better traction and control. The in-tube battery provides assistance when you need it with a range up to 100 km. No doubt you'll be ready ride further and climb hills faster. You want to go off the beaten path and explore more. Support from the 10-speed derailleur, powerful disc brakes and larger 27.5" tires allow you to tack
The Townie Path Go! features a Bosch Performance Line motor, fully integrated PowerTube 500Wh battery and SmartphoneHub controller. A 10-speed derailleur provides a wide range of gears while Bontrager 27.5" puncture-resistant tires, powerful hydraulic disc brakes and a Townie comfort gel saddle guarantee a smooth ride on any terrain. The Townie Path Go! features a Bosch Performance Line motor, fully integrated PowerTube 500Wh battery and SmartphoneHub controller. A 10-speed derailleur provides a wide range of gears while Bontrager 27.5" puncture-resistant tires, powerful hydraulic disc brakes and a Townie comfort gel saddle guar
The versatile Townie Path Go! 10D EQ is the e-bike designed for riders looking to explore more and have fun doing it. Featuring Bosch technology paired with the sleek design of an in-tube battery, it is geared up and dialled in. While this is a more rugged bike, it's still a Townie making it comfortable and easy to ride. The versatile Townie Path Go! 10D EQ is the e-bike designed for riders looking to explore more and h
- The Townie Path Go! 10D EQ features our Flat Foot Technology® and Bosch Performance Line motor for optimal comfort and control. The Townie Path Go! 10D EQ features our Flat Foot Technology® and Bosch Performance Line motor for optimal comfort and control.
- Easily monitor detailed rider data in one place with the SmartphoneHub controller. Easily monitor detailed rider data in one place with the SmartphoneHub controller.
- Fully integrated, yet removable, battery on a step-over frame. Fully integrated, yet removeable, battery on a step-over frame.
- Equipped with front and rear lights, colour-matched mudguards, ABUS frame lock and rear MIK rack. Equipped with front and rear lights, color-matched fenders, ABUS frame lock and rear MIK rack.
- Customise your ride by adding an Electra Pinger Bell or basket to carry your stuff. Customize your ride by adding an Electra Pinger Bell or basket to carry your stuff.
| Frame | Size M, 6061-T6 aluminium with Flat Foot Technology |
| Fork | Alloy, straight/tapered leg Alloy, straight/tapered leg |
| Wheel Size | Front 27.5 / Rear 27.5 |
| Wheels | Alloy double-walled 27.5"x32h Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 100x5 mm Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm |
| Battery | Bosch PowerTube 500 Wh Bosch PowerTube 500Wh |
| Charger | Bosch standard 4A, 220-240 V |
| Display | Bosch SmartphoneHub Bosch SmartphoneHub |
| Motor | Bosch Performance Line Cruise, 250 watt, 65 Nm, 20 mph (25 km/h in Europe) Bosch Performance Line Cruise, 250 watt, 65Nm, 25km/h |
| Shifter | Shimano Deore M4100, 10-speed Shimano Deore M4100, 10 speed |
| Rear Derailleur | Shimano Deore 10-speed |
| Crank | ProWheel alloy, 170 mm length |
| Cassette | Shimano 10-speed 11-42t |
| Chain | KMC E10T nickel plated |
| Pedals | Resin platform w/grip tape tread |
| Front Brake | Tektro hydraulic disc brakes // Tektro hydraulic disc brakes Tektro hydraulic disc brakes // Tektro hydraulic disc brakes Shimano RT26, 6-bolt, 180 mm Front/rear: 180 mm: |
| Rear Brake | Tektro hydraulic disc brakes // Tektro hydraulic disc brakes Tektro hydraulic disc brakes // Tektro hydraulic disc brakes Shimano RT26, 6-bolt, 180 mm Front/rear: 180 mm: |
| Handlebar | Alloy custom bend 25.9" width/4" rise |
| Grips | Electra Townie custom ergo Kraton w/locking collars |
| Stem | Forged alloy 25.4 mm quill, 80 mm extension |
| Headset | 1 1/8" steel threaded/semi-integrated |
| Seatpost | Alloy micro-adjust 27.2x400 mm |
| Saddle | Selle Royal Electra gel comfort saddle w/shock-absorbing elastomers |
| Front Light | Supernova V521S |
| Rear Light | Supernova E3 rear LED light |
| Kickstand | Alloy |
| Weight | 25 kg |
| Colours | BLACK, MATTE AEGEAN BLUE, MATTE OXBLOOD, NARDO GREY |
| Sizes | M |
| Brand | Electra |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 601842215982, 601842215999, 601842216002, 601842741917 |
| SKUs / Part Numbers | 5271929, 581481, 581483, 581484 |
Scott
Trek
Scott
Scott
Scott
Electra
Electra
Electra
Electra