4256137948010
7616185383017
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Passage 10 Belt L midnight grey is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Passage 10 Belt E-Bike is your ticket to electrified city riding and hassle-free home maintenance. We designed Passage in a trim build and a sleek frame that perfectly complements the lightweight Bosch SX motor. Together, theyre a dynamite duo that provide plenty of punch to spin up city hillsides or navigate traffic with ease.
On the ride, Passage feels weightless, thanks to a balanced geometry and even-weight distribution, the motor unit and 400Wh battery held low on the frame. The Bosch SX motor is also nice on the legs, featuring a narrower Q-factor that lets you have a natural pedaling style compared to larger e-bikes youll see in the city. If you encounter some rougher pavement as youre zipping around town on the Passage, you can trust the 75mm suspension fork to give the cushion to maintain control. And if youre going long, the rear rack sets you up to stow the days essentials.
This Passage 10 uses a belt drivetrain that stays much cleaner than a traditional chain drivetrain, uses no lubricant, wont snag on your clothing, and requires little to no maintenance. So when youre ready to park Passage for the day, just kick out the kickstand and thank it for the effortless ride.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Alloy S-XL=29", 6061 Alloy custom butted tubing, Top extraction battery |
| Fork | SR Suntour NRX32-E Air LO R, Tapered , 15x100 bolt Axle, Remote Lock Out , Alloy Steerer, 75mm Travel |
| Front Travel | 75 |
| Shift Levers | Shimano Alfine SL-S503 Rapid Fire Plus |
| Number of Gears | 8 |
| Front Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Brake Disc Front | SM-RT30 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SM-RT30 CL 160mm |
| Front Rim | Syncros X15 Disc |
| Rear Rim | Syncros X15 Disc |
| Front Tire | Schwalbe G-One Overland 365 Performance, 700x45C |
| Rear Tire | Schwalbe G-One Overland 365 Performance, 700x45C |
| Front Hub | Shimano HBTC50015B CL, 15x100mm |
| Rear Hub | Shimano Nexus 8 Speed |
| Spokes | Black Spokes |
| Handlebar | 8 |
| Handlebar Width | 680 |
| Handlebar Backsweep | 9 |
| Stem Length | 70 |
| Headset | Acros, 1.5"- 1.5", semi integ. OD 50/61mm, ID 44/55mm |
| Saddle | Syncros Capilano |
| Seatpost | Syncros M3.0, 31.6 |
| Crankset | FSA CK-220 170mm |
| Sprocket | Gates CDC 26T |
| Pedals | Marwi SP-827 |
| Colours | midnight grey |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185382997, 7616185383000, 7616185383017, 7616185383024 |
| SKUs / Part Numbers | 4256137948006, 4256137948008, 4256137948010, 4256137948012 |
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott