4257037948010
7616185386285
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Sub Sport 10 L midnight grey is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Get out of the car and embrace movement in the city on the Sub Sport 10 E-Bike. Its our class-leading electrified urban ride that makes it easy to do it all by bike, whether commuting, running errands, or enjoying a roll away from traffic.
Empowering the Sub Sport 10 is Boschs Performance PX motor and 800Wh battery unit. The duo deliver ultra-quiet riding with natural-feeling accelerations and multiple mode settings to choose from for any situation on the route. Handling is a dream also with Sub Sports balanced geometry, stable platform, and front suspension that makes navigating congested areas a cinch.
Versatility is key to what makes Sub Sport a go-to E-Bike. Its quick on the commute, carries up to 25kg on its rear rack including an optional kids seat and is tireless on longer routes. Combined with Shimanos 10-speed drivetrain, its equipped with the gearing and power to make urban riding the best way to get around.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Alloy S-XL=29", 6061 Alloy custom butted tubing, Side extraction battery, UDH Interface, 12x148mm with 52mm Chainline |
| Fork | SR Suntour XCM34 LO Coil, Tapered, 15x110 bolt Axle, Lock Out, 100mm Travel |
| Front Travel | 100 |
| Shift Levers | Shimano CUES RD-U6000GS 10 Speed |
| Number of Gears | 10 |
| Front Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Brake Disc Front | SM-RT30 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SM-RT30 CL 160mm |
| Front Rim | Syncros X18 Disc |
| Rear Rim | Syncros X18 Disc |
| Front Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Rear Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Front Hub | Shimano HBTC50015BB CL, 15x110mm |
| Rear Hub | Shimano FHTC500HMBB, 148x12mm |
| Spokes | Black Spokes |
| Handlebar | 10 |
| Handlebar Width | 680 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Handlebar Backsweep | 15 |
| Stem | Syncros UC 3.0 adjustable with front Light mount |
| Headset | Acros, 1.5"- 1.5", semi integ. OD 50/61mm, ID 44/55mm |
| Saddle | Syncros Capilano |
| Seatpost | Syncros 3.0, 31.6mm, 350mm |
| Crankset | FSA CK-220 170mm |
| Sprocket | Shimano CS-LG40010 11-48 T |
| Pedals | Marwi SP-828 |
| Colours | colorado gold, midnight grey |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185386261, 7616185386278, 7616185386285, 7616185386292, 7616185386308, 7616185386315, 7616185386322, 7616185386339 |
| SKUs / Part Numbers | 4257037948006, 4257037948008, 4257037948010, 4257037948012, 4257038116006, 4257038116008, 4257038116010, 4257038116012 |
Scott
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott