4257058131008
7616185386391
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Sub Sport 20 M hematite blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Getting around town by bike with ease is a dream on the Sub Sport 20 E-Bike. The versatile urban bike combines balanced handling and stability with the power and support of Boschs Performance PX motor unit and 600Wh battery. So, whether youre commuting, running errands, or enjoying a day of care-free riding around town, the Sub Sport 20 eagerly does it all.
When you get going, Boschs motor opens up smoothly to deliver natural-feeling acceleration and confidence to get up to speed. And there are multiple modes you can choose from as youre pedaling to match the support youll need, whether thats extra juice to get over a hill or battery-saving control for a longer trip to the farside of town.
Sub Sport can carry up to 25kg on its rear rack (including an optional kids seat). Its equipped with a front suspension fork to calm rougher sections on the route, and Shimanos 10-speed drivetrain gives it the gears to easily manage any terrain on your map.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Alloy S-XL=29", 6061 Alloy custom butted tubing, Side extraction battery, UDH Interface, 12x148mm with 52mm Chainline |
| Fork | SR Suntour XCM34 LO Coil, Tapered, 15x110 bolt Axle, Lock Out, 100mm Travel |
| Front Travel | 100 |
| Shift Levers | Shimano CUES RD-U6000GS 10 Speed |
| Number of Gears | 10 |
| Front Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Brake Disc Front | SM-RT30 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SM-RT30 CL 160mm |
| Front Rim | Syncros X18 Disc |
| Rear Rim | Syncros X18 Disc |
| Front Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Rear Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Front Hub | Shimano HBTC50015BB CL, 15x110mm |
| Rear Hub | Shimano FHTC500HMBB, 148x12mm |
| Spokes | Black Spokes |
| Handlebar | 10 |
| Handlebar Width | 680 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Handlebar Backsweep | 15 |
| Stem | Syncros UC 3.0 adjustable with front Light mount |
| Headset | Acros, 1.5"- 1.5", semi integ. OD 50/61mm, ID 44/55mm |
| Saddle | Syncros Capilano |
| Seatpost | Syncros 3.0, 31.6mm, 350mm |
| Crankset | FSA CK-220 170mm |
| Sprocket | Shimano CS-LG40010 11-48 T |
| Pedals | Marwi SP-828 |
| Colours | hematite blue |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185386384, 7616185386391, 7616185386407, 7616185386414 |
| SKUs / Part Numbers | 4257058131006, 4257058131008, 4257058131010, 4257058131012 |
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott