4257078113010
7616185386520
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Sub Sport 30 L highland green is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Enjoy easy riding and traffic-free commuting on the Sub Sport 30 urban E-Bike. WIth its strong and versatile Bosch motor and intuitive handling, its a convenient and confident way to leave the cars behind and embrace life on two wheels.
We designed Sub Sport 30 for balanced riding characteristics that make it feel natural to pedal and easy to navigate on any route through the city. Combined with Boschs Performance motor unit and range from the 540Wh it powers around town with ultra-quiet operation and delivers enough juice to get in bigger commutes or multi-stop runs on your errands.
Power comes on smoothly with natural-feeling accelerations. And multiple modes let you dial in precisely the support youll need in any situation or manage battery life between charges.
Sub Sport can carry up to 25kg on its rear rack (including an optional kids seat). Its equipped with a front suspension fork to calm rougher sections on the route, and Shimanos 9-speed drivetrain to easily manage any terrain on your map.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Alloy S-XL=29", 6061 Alloy custom butted tubing, Side extraction battery, UDH Interface, 12x148mm with 52mm Chainline |
| Fork | SR Suntour NVX 32 5TA NLO Coil, Tapered, 5x100 TA, Lock Out, 100mm Travel |
| Front Travel | 100 |
| Shift Levers | Shimano CUES RD-U4000GS 9 Speed |
| Number of Gears | 9 |
| Front Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Brake Disc Front | SM-RT30 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SM-RT30 CL 160mm |
| Front Rim | Syncros X18 Disc |
| Rear Rim | Syncros X18 Disc |
| Front Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 55-622 |
| Rear Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 55-622 |
| Front Hub | Shimano HBQC400B58LL, 5x100mm |
| Rear Hub | Shimano FHTC500HMBB, 148x12mm |
| Spokes | Black Spokes |
| Handlebar | 9 |
| Handlebar Width | 680 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Handlebar Backsweep | 15 |
| Stem | Syncros UC 3.0 adjustable with front Light mount |
| Headset | Acros, 1.5"- 1.5", semi integ. OD 50/61mm, ID 44/55mm |
| Saddle | Syncros Capilano |
| Seatpost | Syncros 3.0, 31.6mm, 350mm |
| Crankset | FSA CK-220 170mm |
| Sprocket | Shimano CS-LG3009 11-46 T |
| Pedals | Marwi SP-828 |
| Colours | highland green |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185386506, 7616185386513, 7616185386520, 7616185386537 |
| SKUs / Part Numbers | 4257078113006, 4257078113008, 4257078113010, 4257078113012 |
Trek
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Trek
Scott