4257718131010
7616185387008
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Sub Tour 40 L hematite blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Sub Tour 40 E-Bike offers the power, versatility, and range in our most affordable package. to ride the city at a is our value-packed, electrified ride that’s the most affordable way to enjoy easy, pedal-assisted rides through the city. With its powerful and quiet Bosch Performance motor and a 540Wh battery, it delivers confident, natural-feeling, and smooth power delivery supported by ample modes to suit any task, big or small.
For commutes in the office, meeting friends across town for dinner, or just scratching the itch to escape beyond the city limits for the afternoon, the Sub Tour 40 easily does it all with energy to spare. We designed Sub Tour to help carry the load as well with a rear rack that supports up to 25kg—fitting an optional kids’ seat if you want to make the ride a family outing.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Alloy S-XL=29", 6061 Alloy custom butted tubing, Side extraction battery, UDH Interface, 135mm with 46mm Beltline |
| Fork | SR Suntour NVX 32 5TA NLO Coil, Tapered, 5x100 TA, Lock Out, 100mm Travel |
| Front Travel | 100 |
| Shift Levers | Shimano Nexus Inter 5e |
| Number of Gears | 5 |
| Front Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200 Disc |
| Brake Disc Front | SM-RT30 CL 180mm |
| Brake Disc Rear | SM-RT30 CL 160mm |
| Front Rim | Syncros X18 Disc |
| Rear Rim | Syncros X18 Disc |
| Front Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 55-622 |
| Rear Tire | Schwalbe Big Apple Performance, 55-622 |
| Front Hub | Shimano HBQC400B58LL, 5x100mm |
| Rear Hub | Shimano Nexus Inter 5e |
| Spokes | Black Spokes |
| Handlebar | 5 |
| Handlebar Width | 680 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Handlebar Backsweep | 15 |
| Stem | Syncros UC 3.0 adjustable with front Light mount and Intuvia 100 mount |
| Headset | Acros, 1.5"- 1.5", semi integ. OD 50/61mm, ID 44/55mm |
| Saddle | Syncros Capilano |
| Seatpost | Syncros 3.0, 31.6mm, 350mm |
| Crankset | Miranda Virage 170mm |
| Sprocket | Shimano CSC700027 27T |
| Pedals | Marwi SP-828 |
| Colours | hematite blue |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185386988, 7616185386995, 7616185387008, 7616185387015 |
| SKUs / Part Numbers | 4257718131006, 4257718131008, 4257718131010, 4257718131012 |
Scott
Trek
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Electra