HEX BLUE
XL
5268411
601842671832
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2023 Dual Sport+ 2 - 252Wh XL HEX BLUE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience the joy of cycling like never before with the 2023 Dual Sport+ 2 - 252Wh by TREK. Perfectly engineered for both city commuting and off-road ventures, this versatile hybrid electric bike is ready to power up your journey — effortlessly tackling city streets, light trails, and every adventure in between.
Equipped with TREK's state-of-the-art pedal-assist system, the Dual Sport+ 2 offers an intuitive, natural riding experience that boosts your pedalling power and makes climbing hills a joy, rather than a chore. Even more, you'll enjoy the robust design which includes stiff wheels and wide, resilient tyres ensuring confidence and stability across a variety of terrains.
The Dual Sport+ 2 boasts a lightweight aluminium frame, complemented by an efficient hub motor (250 W, 40 Nm), capable of providing assistance up to speeds of 20 mph (or 25 km/h in Europe). It's built with a powerful 250 Wh battery, offering a substantial range of up to 55 kilometres on a single charge.
This e-bike also features a reliable 9-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes for supreme stopping power, and integrated lights powered by the battery for added safety. Not forgetting the handy added kickstand!
Further enhancing your journey, the Dual Sport+ 2 - 252Wh enables you to double your range with a 250 Wh Range Extender battery. This can be easily attached using water bottle mounts, providing a versatile solution to increase your ride distance.
Round off your perfect ride setup with easy-to-add accessories including mudguards and a sturdy rear rack, ideal for carrying all your essentials.
Unlock adventure with the 2023 Dual Sport+ 2 - 252Wh by TREK. It's not just an e-bike, it's everything you need to feel the wind in your hair, the road at your feet, and the thrill of exploration in your heart.
| Frame | Unisex, Aluminium, Size 56 |
| Wheel Size | Size 27.5 |
| Gears | Shimano Altus M2000, long cage, 9 Gears |
| Rear Brake | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano RT26, 6-bolt,160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | |
| Rear Derailleur | Shimano Altus M2000, long cage |
| Crankset | ProWheel Pro alloy, 42T narrow-wide steel ring, 175Â mm length |
| Shifters | Shimano Altus M2010, 9-speed |
| Chain | KMC E9S, 9-speed |
| Casette | Shimano HG200, 11-36, 9-speed |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 690 mm width |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8 mm clamp, Blendr-compatible, 7-degree, 100 mm length |
| Bartape / Grips | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| Seatpost | Bontrager alloy, 31.6 mm, 12 mm offset, 400 mm length |
| Saddle | Bontrager Sport |
| Front Light | |
| Rear Light | |
| Kickstand | |
| Battery Capacity | 252 |
| Battery Brand | UNKNOWN |
| Battery Model | null |
| Drivetrain Brand | Hyena |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | HEX BLUE |
| Sizes | XL |
| Brand | Trek |
| Barcodes | 601842671832, 601842671849, 601842671856, 601842671870, 601842671887, 601842671894, 601842820421, 601842820438 |
| SKUs / Part Numbers | 5268405, 5268406, 5268407, 5268409, 5268410, 5268411, 5283424, 5283425 |
Trek
Electra
Electra
Electra
Electra
Electra
Electra