5294581
768682696606
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 Allant+ 7 Midstep Gen 2 - 625Wh L LITHIUM GREY is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Allant+ 7 Stagger is a premium e-bike meticulously designed for commuters who seek balance between style, durability, and comfort. Equipped with the powerful Bosch smart system and quality parts, this e-bike is the quintessential choice for day-to-day city rides.
Targeted at riders seeking an e-bike with a perfect blend of performance, comfort, and classy aesthetics. This e-bike is equipped with a Bosch's smart system that offers a seamless connectivity along with activity tracking, navigation support, and Bluetooth accessibility.
Packed with standout features like a hydroformed aluminium frame that allows easy mounting and dismounting, a fully-integrated 625 Wh Bosch battery, a robust Bosch smart system CX drive unit capable of achieving speeds of up to 20 mph (25 km/h in Europe). It also comes with a user-friendly Bosch smart system LED remote equipped with a Purion 200 display. The e-bike's superior ride experience is complemented with a suspension fork with lockout, a 10-speed Shimano drivetrain, hydraulic disc brakes, integrated front and rear lighting system, mudguards, and a rear rack.
The Allant+ 7 Stagger truly embodies sophistication with its powerful Bosch smart system and a suite of premium features designed for the everyday rider. The bike’s Bluetooth connectivity keeps you connected on the go while the full-colour Purion 200 display provides key ride details unobtrusively. The e-bike’s Removable Integrated Battery (RIB) system is concealed elegantly within the frame and can be easily removed for off-bike charging and storage. The efficient fork’s lockout feature can be adjusted to provide a smooth ride on tarmac and openness on rougher terrains. The e-bike comes ready to hit the roads with necessary accessories like mudguards and battery-powered lights.
The unparalleled digital experience provided by the eBike Flow app in conjunction with the smart system from Bosch integrates every digital aspect of your ride. This includes the display, drive unit, controller, and the eBike ABS into a single, outstanding digital experience.
Curious about how long a single charge can take you? Use Bosch's range calculator to find out. We've auto-filled the details for this bike model and the average rider, but you can customize the options to get a more accurate estimate based on your biking needs.
| Frame | Size L, High-performance hydroformed e-bike frame, Removable Integrated Battery, Motor Armor, internal cable routing, post-mount disc |
| Fork | SR Suntour XCR32, coil spring, preload adjuster, lockout,100 mm QR, 63 mm travel SR Suntour XCR32, coil spring, preload adjuster, lockout,100 mm QR, 63mm travel |
| Wheel Size | Front 27.5 / Rear 27.5 |
| Wheels | Bontrager Line TLR 30, Tubeless-Ready, 32-hole, Presta valve Shimano Tourney HB-QC300, centerlock Shimano FH-QC300-HM, 32-hole, CentreLock, 8-/9-/10-/11-speed, 135x5 mm |
| Tyres | Schwalbe G-One, Performance, RaceGuard, with reflective strip, 57-584 |
| Battery | Bosch PowerTube 625Wh, smart system Bosch PowerTube 625Wh, smart system |
| Charger | Bosch standard 4A, 230V, smart system |
| Display | Bosch Purion 200 |
| Motor | Bosch Performance Line CX, smart system, magnesium motor body, 85 Nm Bosch Performance Line CX, smart system, magnesium motor body, 85 |
| Shifter | Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10-speed Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10 speed |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U6000 GS |
| Crank | ProWheel alloy, 175 mm length |
| Cassette | Shimano CUES LG300, LINKGLIDE, 11-48, 10-speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11-speed |
| Pedals | slip-proof pedals with reflectors |
| Front Brake | Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT30, CentreLock, 180 mm // Shimano EM300, CentreLock, 180 mm Max brake rotor size |
| Rear Brake | Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano RT30, CentreLock, 180 mm // Shimano EM300, CentreLock, 180 mm Max brake rotor size |
| Handlebar | Alloy lowriser, 31.8 mm, 25 mm rise, 11-degree backsweep, 690 mm width |
| Grips | Herrmans Clik, ergonomic, lock-on // Herrmans Clik, ergonomic, lock-on |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8 mm clamp, adjustable rise, Blendr-compatible, 105 mm length |
| Headset | FSA Integrated, sealed cartridge bearing, 1-1/8" top, 1.5" bottom |
| Seatpost | Bontrager alloy, 31.6 mm, 12 mm offset, 400 mm length |
| Seatpost Clamp | Bolt-on, 36.4 mm |
| Saddle | Bontrager Commuter Comp |
| Front Light | Spanninga SOLO for e-bike // Herrmans H-Black MR9-E, 60lux, LED, headlight |
| Kickstand | Pletscher Comp Flex 18 |
| Weight | 22.5 kg |
| Colours | LITHIUM GREY |
| Sizes | L, M, S |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682696583, 768682696606, 768682696767 |
| SKUs / Part Numbers | 5294579, 5294580, 5294581 |
Scott
Trek
Scott
Scott
Scott
Trek
Scott
Scott