5314017
768682684443
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 District+ 3 L LITHIUM GREY is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
District+ 3 is a comfortable, dependable electric bike that makes getting around your city simple, fast and fun. It has low-maintenance internal gearing, a Bosch motor and controller, and a frame that integrates the batteries inside the down tube, and comes with battery options from 400 Wh to 725 Wh. Plus, it comes with road-smoothing suspension and all the utility features you need like mudguards, integrated lights and a rear rack.
You're looking for a dependable, low-maintenance electric bike for getting around town, with an advanced Bosch Active Line Plus motor, battery options that let you tune your ride to your needs and all the accessories you need for daily riding.
A hydroformed aluminium frame with internal cable routing and a fully-encased 400, 545 or 725 Wh battery of your choice. A Bosch Active Line Plus (250 W, 50 Nm) motor for speeds up to 20 mph (25 km/h in Europe) and Purion display with connectivity for tracking activities and more. A Shimano Nexus 8-speed internal drivetrain, suspension fork and seat post, hydraulic disc brakes, integrated lights, MIK rack, wide 50c tyres with puncture protection and reflective sidewalls, mudguards and an included U-lock.
The District+ 3 is a dependable, low-maintenance city e-bike built with a sleek, fully-integrated battery system, thoughtful details that make daily riding stress-free and a high-quality Bosch motor and controller.
- A more powerful motor means faster acceleration when you need it most: at traffic lights and in stop-and-go situations
- The Bosch Powerpack battery hides neatly in the frame, and is available in three sizes, so you can customise your ride to your needs and budget
- The suspension seat post and fork absorb fatiguing bumps in the road
- The Intuvia display is mounted in the centre of your handlebars for easy access to ride info and controls
Upgrade your pedals and love your bike more
Pedals are two of the five touchpoints that connect you with your bike, and even though this bike comes with a pair, upgrading to pedals that boost control and grip will greatly improve your ride. See the pedal guide and find the best pedals for your riding style. We recommend flat pedals for simple versatility.
| Frame | Size L, UNI, Aluminium, High-performance hydroformed alloy, Removable Integrated Battery, internal cable routing, Motor Armour, post-mount disc |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | SR Suntour NVX30, coil spring, preload adjuster, 100 mm QR, 60 mm travel |
| Fork | Unknown |
| Gears | HUB, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20 mm width, Presta valve Alloy, CenterLock disc, 100 mm thru axle Shimano Nexus, 8-speed, internal gear hub |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Nexus Revo, 8-speed, |
| Kickstand | PLETSCHER, Pletscher |
| Front Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano EM300, CenterLock, 160 mm // Shimano RT10, CenterLock, 160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano EM300, CenterLock, 160 mm // Shimano RT10, CenterLock, 160 mm, Disc brake with hydraulic actuation |
| Crankset | PROWHEEL, ProWheel alloy, 170 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano HG40, 6/7/8-speed |
| Handlebar | UNBRANDED, Alloy, 31.8 mm clamp, 25 mm rise, 630 mm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager alloy, 31.8 mm clamp, adjustable rise, Blendr-compatible, 105 mm length |
| Bartape / Grips | HERRMANS |
| Seatpost | UNBRANDED |
| Seatpost Clamp | UNBRANDED |
| Saddle | SELLE ROYAL, Selle Royal Nuvola |
| Carrier | UNBRANDED |
| Mudguards | SKS |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Battery Capacity | 545 |
| Battery Brand | UNKNOWN |
| Battery Model | UNKNOWN |
| Drivetrain Brand | Bosch |
| Sensor Type | PEDALFORCE |
| Colours | LITHIUM GREY |
| Sizes | L, XL, XXL |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682684429, 768682684443, 768682684467, 768682684481, 768682684504, 768682684528, 768682684542, 768682684566, 768682684580, 768682684603, 768682684627, 768682684641 |
| SKUs / Part Numbers | 5314016, 5314017, 5314018, 5314019, 5314020, 5314021, 5314022, 5314023, 5314024, 5314025, 5314026, 5314027 |
Scott
Trek
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott
Scott