5341818
197216285335
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2026 Charter+ 4 Trail 800 Wh Lowstep - 800Wh L LICHEN GREEN is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Charter+ Trail 800 Wh low-step is an adventure-ready city e-bike designed to give you a boost wherever you explore. It comes ready to ride off the beaten track with a 9-speed Shimano CUES drivetrain, 80 mm coil-sprung fork, off-road ready wheels and tyres, and flat handlebars with 5 mm of rise for control getting up and over potholes and kerbs. A Bosch Performance Line motor with a huge 800 Wh battery lets you explore far out there, and still have plenty of power for the ride back.
Assembled in Germany
Explore the factory in Saxony, Germany, where every European Trek, Electra, and Diamant bike is built.
A better way to produce aluminium
Starting in 2024, we began removing high-emission aluminium from our manufacturing and replacing it with low-emission aluminium made with renewable energy. By October 2025, nearly every alloy bike we make - this one included - had made the switch, driving a major drop in our footprint.
| Frame | Size L, Premium Alpha Platinum Aluminum frame, top-load Bosch CompactTube battery, integrated cockpit routing, integrated rack and fenders, 135x5mm fixed position derailleur dropout |
| Fork | SR Suntour XCR32, tapered steerer tube, coil spring, preload adjuster, lockout,100mm QR, 80mm travel SR Suntour XCR32, tapered steerer tube, coil spring, preload adjuster, lockout,100mm QR, 80mm travel |
| Wheel Size | Front 27.5 / Rear 27.5 |
| Wheels | Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless Ready, 28-hole, 23 mm width, Presta valve // Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless-Ready, 32-hole, 23 mm width, Presta valve Shimano Tourney HB-QC300, centerlock Shimano TC500-HM |
| Tyres | Bontrager Connection Elite, reflective strip, wire bead, 60 tpi, 27.5x2.40" |
| Battery | Bosch PowerTube 800 Wh, smart system Bosch PowerTube 800Wh, smart system |
| Charger | Bosch standard 2A, 230V, smart system |
| Display | Bosch Purion 200 |
| Motor | Bosch Performance Line, 250 W, 75 Nm, 20 mph (25 km/h in Europe) Bosch Performance Line, 250W, 75Nm, 20mph |
| Shifter | Shimano U4000, 9 speed |
| Crank | ProWheel alloy, 170 mm length |
| Cassette | Shimano LINKGLIDE LG300, 11-46, 9-speed |
| Chain | Shimano LG500, 9/10/11-speed |
| Pedals | Bontrager City pedals |
| Front Brake | Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano EM300, CentreLock, 180 mm Max brake rotor size |
| Rear Brake | Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano MT200 hydraulic disc // Shimano MT200 hydraulic disc Shimano EM300, CentreLock, 180 mm Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 5mm rise, 720 width |
| Grips | Trek Ergonomic Comp, lock-on |
| Stem | Bontrager alloy, 31.8mm clamp, adjustable rise, Blendr compatible, 80mm length |
| Seatpost | Alloy, suspension, 31.6 mm, 300 mm length |
| Seatpost Clamp | Bolt-on, 36.4 mm |
| Saddle | Bontrager Commuter Comp |
| Front Light | Trek LED, taillight // Trek LED, headlight |
| Kickstand | Pletscher Comp Flex 40 |
| Weight | 27.8 kg |
| Colours | LICHEN GREEN |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 197216285311, 197216285328, 197216285335, 197216285342 |
| SKUs / Part Numbers | 5341816, 5341817, 5341818, 5341819 |
Scott
Trek
Scott
Scott
Scott
Trek
Scott
Scott