5335368
197216203148
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2026 Domane+ ALR 5 XL PLASMA GREY PEARL is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Domane+ ALR 5 is an aluminium electric road bike with a smooth, quiet and natural-feeling boost. Its TQ HPR60 motor gives you plenty of support for long rides and big climbs, and pairs with a SRAM Apex 12-speed drivetrain for clean, consistent shifts.
A light and mighty e-system
The industry-leading TQ HPR60 motor is ultra-compact, whisper-quiet and offers a natural-feeling assist up to 28 mph (25 km/h in Europe) with three assist mode options.
Double your distance with a Range Extender
Explore even further with an optional 160 Wh Range Extender that fits in your bottle cage and gives you an extended total range of around 120 miles in Eco mode.
Comfortable Road Endurance geometry
The Domane+ features a stable Road Endurance geometry that's a bit more upright to keep you fast and comfortable on all-day adventures.
All-road tyre clearance
Room for up to 40 mm tyres (as measured) lets you venture from tarmac to light gravel in comfort and confidence.
Lower-impact aluminium
The Domane+ ALR features a durable and economical aluminium frame made with lower-emission aluminium.
Pack it up, pack it in
Mounts for a triangle bag, rack, mudguards and water bottles let you carry everything you need for day-long adventures, fast commutes and anything in between.
| Frame | Size XL, 300 Series Alpha Aluminium, TQ drive system, hidden mudguard mounts, rack mounts, integrated frame bag mounts, internal cable routing, flat-mount disc, integrated chainkeeper, UDH, 142x12 mm chamfered thru axle |
| Fork | Domane+ carbon, tapered carbon steerer, mudguard mounts, flat mount disc, 12x100 mm thru axle |
| Wheel Size | Front 700c / Rear 700c |
| Wheels | Bontrager Paradigm 23, Tubeless Ready, 24-hole, 23 mm width, Presta valve Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, 100x12 mm thru axle Bontrager alloy, sealed bearing, CenterLock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12 mm thru axle |
| Tyres | Bontrager Kwaremont Pro TLR, tubeless ready, folding bead, Race Dual-Compound, 120 tpi, 700x32 mm |
| Battery | TQ 360Wh TQ 360Wh |
| Charger | TQ 2A charger |
| Display | TQ LED display with Bluetooth & ANT+ connectivity |
| Motor | TQ-HPR60, 60 Nm, 250 watt maximum continuous rated power, 350 watt peak power TQ-HPR60, 60 Nm, 250 watt maximum continuous rated power |
| Shifter | SRAM Apex, 12-speed SRAM Apex, 12 speed |
| Rear Derailleur | SRAM Apex XPLR, 44T max cog |
| Crank | Praxis Alloy, 172.5 mm length |
| Cassette | SRAM XPLR PG-1231, 11-44, 12-speed |
| Chain | SRAM Apex, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount // SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount // SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount SRAM Apex, 12 speed SRAM Apex, 12 speed SRAM Paceline, rounded, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size |
| Rear Brake | SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount // SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount // SRAM Apex D1 hydraulic disc, flat mount SRAM Apex, 12 speed SRAM Apex, 12 speed SRAM Paceline, rounded, CentreLock, 160 mm Max brake rotor size |
| Handlebar | Bontrager Comp, alloy, 31.8 mm, 80 mm reach, 121 mm drop, 42 cm control width, 46 cm drop width |
| Stem | Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 110mm length |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2 mm, 12 mm offset, 330 mm length |
| Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 145 mm width |
| Weight | 14.39 kg |
| Colours | MATTE DARK STAR, PLASMA GREY PEARL |
| Sizes | L, M, ML, S, XL, XS |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 197216203032, 197216203049, 197216203056, 197216203063, 197216203070, 197216203087, 197216203094, 197216203100, 197216203117, 197216203124, 197216203131, 197216203148 |
| SKUs / Part Numbers | 5335357, 5335358, 5335359, 5335360, 5335361, 5335362, 5335363, 5335364, 5335365, 5335366, 5335367, 5335368 |
Trek
Scott
Scott
Scott
Trek
Scott
Scott