589188
601842153352
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Verve+ 1 L Solid Charcoal is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Verve+ 1 L Solid Charcoal
| Frame | Alpha Aluminum, with internal cable routing |
| Fork | SR Suntour NEX, coil spring, preload, 50mm travel |
| Head Set | VP sealed cartridge, 1-1/8, threaded |
| Stem | Bontrager alloy quill, 31.8mm clamp, adjustable rise, Blendr |
| Handle Bars | Bontrager aluminum touring, 31.8mm clamp, 25mm rise |
| Tape/Grips | Bontrager Satellite Plus |
| Brakes | Shimano MT200 hydraulic disc |
| Tyres | Schwalbe Energizer Active Plus, Puncture Guard, Twin Skin |
| Rear Derailleur | Shimano Altus M2000 |
| Shift Levers | Shimano Tourney RS45, 8 speed |
| Cassette | Shimano HG200, 12-32, 8 speed |
| CrankSet | Prowheel alloy, 38T steel ring |
| Pedals | VP Black with reflectors |
| Front Tyre | Schwalbe Energizer Active Plus, Puncture Guard, Twin Skin |
| Rear Tyre | Schwalbe Energizer Active Plus, Puncture Guard, Twin Skin |
| Saddle | Selle Royal Nuvola |
| Seat Post | Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset |
| Brand | Trek |
| Barcodes | 601842153345, 601842153352 |
| SKUs / Part Numbers | 589188, 589189 |