4253818323008
7616185386094
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Sub Cross 20 M fjord grey is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Need to get around town but arent looking to do it on a skinny race bike? The Sub Cross 20 is the fun-loving, easy-going, commuter-friendly companion youve been waiting for. Designed to maximize comfort, stability, and convenience during rides around the city, the Sub Cross 10 is the natural bike of choice to tour or commute whether youre in vacation mode or a 9“5er turning pedals toward the weekend.
The strong alloy frame is lightweight and nimble, yet stable and planted as you navigate your route, and the 63mm suspension fork takes the bite out of chaos potholes and other rough sections of pavement you may have ridden over on the way. Sub Cross 20 fits two water bottles and is compatible with racks and fenders, making it a ride ready to handle conditions 365.
Shimanos 11-speed drivetrain and strong hydraulic disc brakes give plenty of range and stopping power to navigate far and wide.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Sub Cross Alloy 6061, Custom butted tubing, internal Routing, Sub Cross Men/Lady geometry, SCOTT urban kit ready |
| Fork | SR Suntour NEX, 63mm travel |
| Front Travel | 63 |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U6000-SGS, Shadow Type, 11 Speed |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U6000-11, 2 way release |
| Number of Gears | 11 |
| Front Brake | Tektro HDM275 Hydr. Disc Brakes |
| Rear Brake | Tektro HDM275 Hydr. Disc Brakes |
| Brake Disc Front | Tektro, 6 bolt, 160mm |
| Brake Disc Rear | Tektro, 6 bolt, 160mm |
| Front Rim | Alexrims X-20 Disc, 32H, black |
| Rear Rim | Alexrims X-20 Disc, 32H, black |
| Front Tire | Kenda Booster, 700x45C, 30 TPI |
| Rear Tire | Kenda Booster, 700x45C, 30 TPI |
| Front Hub | Formula DC-19 FQR Disc |
| Rear Hub | Formula DC-25 8s RQR Disc |
| Spokes | 14 G, stainless, black |
| Handlebar | 11 |
| Handlebar Width | 720 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Stem | HL TDS-C342-8FOV, 10°, 31.8, Black |
| Stem Angle | 10 |
| Headset | Syncros OE Press Fit, 1 1/8", OD 50mm, ID 44mm |
| Grips | Syncros Comfort lock on Grip |
| Saddle | Syncros Capilano Sport |
| Seatpost | HL SP C212, 31.6mm, 350mm, Black |
| Crankset | Prowheel C10Y-NW Steel, 36T |
| Bottom bracket | Feimin FP.B908N, BB73, square taper |
| Sprocket | Shimano CUES CS-LG400-11, 11-50T |
| Colours | fjord grey |
| Sizes | L, M, S, XL, XXL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185386087, 7616185386094, 7616185386100, 7616185386117, 7616185386124 |
| SKUs / Part Numbers | 4253818323006, 4253818323008, 4253818323010, 4253818323012, 4253818323014 |
Trek
Trek
Scott
Scott
Trek
Trek