5293280
768682620403
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 Dual Sport 3 Gen 5 XS GALACTIC GREY is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Dual Sport 3 is a high-performance, go-anywhere hybrid bike that transitions from the road to rougher terrain with ease. It has a light frame and a simple 1x Shimano CUES drivetrain with a wide range of gears. Its wide Bontrager Kovee wheels and wide gravel tyres soak up bumps and rough-terrain for a comfortable, confident ride on roads, rail trails and light dirt paths.
You're looking for a light, fast and capable hybrid bike with quality parts. You plan to use your bike to explore light trails, hit the road for fast fitness rides, run errands and more.
A lightweight aluminium frame with sleek internal cable routing, a lightweight carbon fork, tubeless-ready Bontrager Kovee 650b wheels and wide 50c tyres for capability and comfort on varied terrain, and a simple, yet durable 1x10 Shimano CUES drivetrain that ditches the front derailleur for easier operation. Don't worry, the wide-range 11-48 cassette still gives you all the gears you need to conquer hills and crush flats. Plus, powerful disc brakes and mounts for a rack and mudguards.
The Dual Sport 3 is fast and efficient on the road and confident and capable on dirt and gravel trails. It has terrain-smoothing wheels and tyres and a sturdy and simple 1x Shimano CUES drivetrain.
- Stiff wheels and wide tyres give you the terrain-smoothing comfort and confidence of a suspension fork without the added weight
- The 1x drivetrain gives you all the gears you need and none you don't
- Versatile gravel tyres are fast on the road and grippy on rougher terrain
- The cables are routed internally, which protects them from the elements and adds to the bike's sleek look
Shimano CUES
Inspired by rider demand for trouble-free drivetrain longevity and performance, Shimano CUES offers a new foundation for versatility and durability across a range of both electric and standard bikes. CUES features Shimano's new LINKGLIDE drivetrain technology for significantly increased life on wear items like chain, cassette and chainrings.
Shimano LINKGLIDE
LINKGLIDE technology has been specifically engineered for incredible durability while still delivering smooth and decisive shifting - along with a great pedalling experience. Available exclusively on Shimano CUES drivetrains.
Upgrade your pedals and love your bike more
Pedals are two of the five touchpoints that connect you with your bike, and even though this bike comes with a pair, upgrading to pedals that boost control and grip will greatly improve your ride. See the pedal guide and find the best pedals for your riding style. We recommend flat pedals for simple versatility.
| Frame | Size L, UNI, Aluminium, Alpha Gold Aluminium, internal cable routing, rack & mudguard mounts, post mount disc, kickstand mount, 135x5Â mm QR |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | Dual Sport carbon, internal brake routing, mudguard mounts, rack mounts, ThruSkew 5Â mm QR |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | WELLGO, |
| Wheels | UNKNOWN, Bontrager Kovee, double-wall, Tubeless Ready, 28-hole, 23 mm width, Presta valve Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100 mm QR Formula DC-22, alloy, 6-bolt, Shimano 8/9/10 freehub, 135x5 mm QR |
| Shifters | SHIMANO, Shimano CUES U6000 w/optical gear display, 10-speed, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | SH, Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 calliper // Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 calliper Shimano RT26, 6-bolt, 160 mm // Shimano RT26, 6-bolt, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 calliper // Shimano hydraulic disc, MT201 lever, UR300 calliper Shimano RT26, 6-bolt, 160 mm // Shimano RT26, 6-bolt, 160 mm Max brake rotor size, Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PROWHEEL, Prowheel alloy, 40T narrow-wide ring, 175 mm length |
| Chain | SHIMANO, Shimano LG500 |
| Handlebar | BONTRAGER, Bontrager Comp Lowriser, alloy, 31.8 mm, 15 mm rise, 660 mm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Elite, 31.8 mm, Blendr-compatible, 7-degree, 80 mm length |
| Bartape / Grips | BONTRAGER |
| Seatpost | BONTRAGER |
| Saddle | BONTRAGER, Bontrager H1 |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Colours | GALACTIC GREY, PENNYFLAKE |
| Sizes | S, XS |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682620168, 768682620205, 768682620229, 768682620281, 768682620304, 768682620328, 768682620380, 768682620403, 768682620489, 768682620526 |
| SKUs / Part Numbers | 5293280, 5293281, 5293282, 5293283, 5293284, 5293285, 5293286, 5293287, 5293288, 5293289 |
Trek
Trek
Scott
Trek
Trek
Trek
Scott
Trek