Rainbow Blue
ONE SIZE
290776222
7615523530939
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Contessa 16 ONE SIZE Rainbow Blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The SCOTT Contessa 16 has our classic trendy Contessa look and will let girls show their skills. This is a real little "race-machine" with V-brakes in the front as well as in the rear. This is the perfect bike for kids who are already confident on a walker and want to try a pedal bike.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice
| Frame | JR16 V-Brake, Alloy 6061 / Bended TT, Semi int. HT / Rigid Fork |
| Fork | BMX Type / rigid, HiTen / 16" / V-Brake Pivot |
| Number of Gears | 1 |
| Front Brake | V-Brake |
| Rear Brake | V-Brake |
| Brake Lever Front | Tektro Kids' Lever |
| Brake Lever Rear | Tektro Kids' Lever |
| Front Rim | Alloy / black / 20H / A/V |
| Rear Rim | Alloy / black / 28H / A/V |
| Front Tire | Kenda K841 Contact / 16x2.25" |
| Rear Tire | Kenda K841 Contact / 16x2.25" |
| Front Hub | KT-183F / 20H / Nutted |
| Rear Hub | KT-A13R / 20H / Freewheel Sprocket 16T / Nutted |
| Spokes | 15G UCP / black |
| Handlebar | Kids riser bar alloy, 460mm / 20mm Rise |
| Handlebar Width | 460 |
| Handlebar Rise | 20 |
| Stem | Ahead / Alloy / 30mm / 25.4mm clamp |
| Stem Length | 30 |
| Headset | Semi integrated 1 1/8" |
| Grips | Syncros Grips Toddler |
| Saddle | Syncros Contessa JR16 |
| Seatpost | Alloy 26.8x200mm |
| Crankset | Prowheel / 28T / 102mm |
| Bottom bracket | Steel / loose ball bearings |
| Chain/Drive | KMC S1 |
| Sprocket | Freewheel Sprocket 16T |
| Pedals | Kids Pedals w/reflector |
| Colours | Rainbow Blue |
| Sizes | ONE SIZE |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 7615523530939 |
| SKUs / Part Numbers | 290776222 |
Trek
Trek