vibrant orange
ONE SIZE
4252073774222
7616185298779
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Roxter 200 ONE SIZE vibrant orange is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Designed for little rippers ready to hit the trails, this 20-inch bike is built for fun and confidence. With a durable frame and kid-friendly geometry, it makes riding easy whether cruising the local trails, rolling over rocks, or catching little air on jumps. Ready to ride like a rockstar? This is your bike.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
Syncros Stem Protector
| Frame | KIDS20 disc, Alloy 6061, custom tubing, semi int. CBR, BB68, SCOTT dropout, PM |
| Fork | SR Suntour XCT-JR, 63mm travel, Softer spring setup |
| Front Travel | 63 |
| Rear Derailleur | Shimano RD-TY300, 7 Speed |
| Shift Levers | Shimano SL-RV300-7R, Revo Shifter |
| Number of Gears | 7 |
| Front Brake | Tektro HD-M276, Hydr. Disc |
| Rear Brake | Tektro HD-M276, Hydr. Disc |
| Brake Lever Front | Tektro HD-M276 short reach |
| Brake Lever Rear | Tektro HD-M276 short reach |
| Brake Disc Front | Tektro 160mm |
| Brake Disc Rear | Tektro 160mm |
| Front Rim | Alloy anodized black, disc |
| Rear Rim | Alloy anodized black, disc |
| Front Tire | Kenda K1237 Karma2, 20x2.2", 30TPI |
| Rear Tire | Kenda K1237 Karma2, 20x2.2", 30TPI |
| Front Hub | Formula 5x100mm, 24H, disc 6 bolt |
| Rear Hub | Formula 5x135mm, 24H, disc 6 bolt |
| Spokes | 15G, UCP, black |
| Handlebar | 7 |
| Handlebar Width | 540 |
| Handlebar Rise | 20 |
| Stem | LEADTEC Alloy 50mm, +10°, 25.4 clamp |
| Stem Length | 50 |
| Stem Angle | 0 |
| Headset | Feimin, 48/28.6/44/30, semi int. |
| Grips | Syncros Grips Kids 100/80 |
| Saddle | Syncros KIDS III incl. Seatpost 27, 2mm |
| Crankset | Prowheel, Alloy Crank 114mm, 28T, w/CG PVG double cover |
| Bottom bracket | Feimin, BB68, cartridge, square taper |
| Sprocket | SunRace CSM40, 7 Speed, 11-34T |
| Pedals | Kids pedal, w/Reflector |
| Colours | vibrant orange |
| Sizes | ONE SIZE |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185298779 |
| SKUs / Part Numbers | 4252073774222 |
Scott
Trek
Trek
Trek
Trek
Scott
Scott