black
XS
4251980001004
7616185298557
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Scale RC 700 XS black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Designed for ambitious young athletes, the Scale RC 700 brings our World Cup proven cutting-edge race performance to the next generation. With fine-tuned suspension, top-tier components, and 27.5-inch wheels, these bikes are built to go fast and win.
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Scale Alloy 6061 Custom Butted Tubing, Syncros Cable Integration System, Tapered Headtube, BB92, QR 5x141mm with 55mm Chainline |
| Fork | RST F1RST 27.5" 100-9 Air, Kids tune, 100mm travel |
| Front Travel | 100 |
| Rear Derailleur | SRAM SX Eagle 12 Speed |
| Shift Levers | SRAM SX Eagle Trigger |
| Number of Gears | 12 |
| Front Brake | Shimano BR-MT410 |
| Rear Brake | Shimano BR-MT410 |
| Brake Lever Front | Shimano BL-UR405 |
| Brake Lever Rear | Shimano BL-UR405 |
| Brake Disc Front | Shimano SM-RT10S, CL, 160mm |
| Brake Disc Rear | Shimano SM-RT10S, CL, 160mm |
| Front Rim | Alexrims X23, Disc |
| Rear Rim | Alexrims X23, Disc |
| Front Tire | Maxxis Rekon Race, 27.5x2.35", 120TPI, folding, EXO, TR |
| Rear Tire | Maxxis Rekon Race, 27.5x2.35", 120TPI, folding, EXO, TR |
| Front Hub | Formula CL-25, QR18 |
| Rear Hub | Formula CL-2241, QR QTX |
| Spokes | 15G, UCP, black |
| Handlebar | 12 |
| Handlebar Width | 680 |
| Stem | LEADTEC, 40mm, -/+7°, 31.8mm clamp |
| Stem Length | 40 |
| Stem Angle | 7 |
| Headset | Syncros - Acros OE Cable Routing HS System, OD 50/62mm, ID 42/56mm |
| Grips | Syncros Performance XC lock-on grips |
| Saddle | Syncros Future Pro |
| Seatpost | Alloy, 31.6mm, 300mm |
| Crankset | Prowheel DMJ 30T 2PC, Boost CL:55, 155mm |
| Bottom bracket | Prowheel PF92 |
| Sprocket | SRAM NX Eagle, PG-1230, 11-50T, 12-Speed |
| Pedals | Feimin |
| Colours | black |
| Sizes | XS |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185298557 |
| SKUs / Part Numbers | 4251980001004 |