Trek
Trek
Trek
Trek
Scott
Trek
Scott
Trek
6428W20
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Squish 20 20 white/purple is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Your child's first taste of gears! Our 20" Squish is fiited with Shimano 7 speed gears, Shimano Rapidfire shifters and a 11-28T cassette from, you guessed it, Shimano! We've opted for Shimano transmissions on all of our Squish models to offer reliable performance, low maintenance and easy access to spares and servicing if required. The triple butted frame, custom Squish saddle, double-wall alloy rims and alloy micro-adjust seatpost help keep weight to a minimum, whilst maintaining the maximum level of performance. Weight, just 8.36kg
| Frame | Lightweight 6061 Triple Butted T6 Alloy Frame |
| Forks | Alloy Ahead |
| Headset | 1.1/8� Threadless Ahead |
| Shifters | Shimano Rapidfire SL-M310 7spd |
| Rear Derailleur | Shimano Tourney RD-FT35 7spd, Super Short Cage |
| Front Derailleur | NA |
| Chain | KMC Z-50 |
| Freewheel | Shimano Cassette 7 spd 11-28T |
| Front Hub | 20H Quick Release Alloy |
| Rear Hub | 20H Quick Release Alloy |
| Rims | Double Wall Alloy with CNC braking surface |
| Spokes | 14G |
| Tyres | 20 x 1.5� Cadence Lightweight Junior Tyres |
| Chain Wheel | 127mm Alloy Cranks / 32T Chainring |
| Bottom Bracket | Sealed cartridge Bearings |
| Brakes | Tektro Mini V-Brakes Alloy |
| Brake Levers | Tektro Junior Specific Levers with Reach Adjust Alloy |
| Handlebar | Alloy Flat Bar / 480mm Wide |
| Stem | Alloy Ahead Stem / 50mm Extension |
| Seatpost | 27.2mm x 200mm, Micro Adjust, Alloy |
| Saddle | Squish Junior Saddle |
| Grips | Comfort Grips, Double Density |
| Pedals | 9/16'' Junior Platform |
| Rack | NA |
| Kickstands | NA |
| Mudguards | NA |
| Bell | Ping bell |
| Basket | NA |
| Pump | NA |
| Chainguard | Double Plastic Chainguard |
| Accessories | Squish Sticker Set |
| Brand | Squish |
| Barcodes | 5060037086335, 5060037086342, 5060037086366 |
| SKUs / Part Numbers | 6426W20, 6427W20, 6428W20, 6429W20 |
Scott
Trek
Trek
Trek
Trek
Scott
Scott