5276070
768682594827
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The 2025 Precaliber 24 8-Speed Suspension 24 NAUTICAL NAVY is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The 2025 Precaliber 24 8-Speed Suspension is an exceptional kids' bike from 'TREK' made for the young explorers. It combines a light, yet robust aluminum frame with an advanced suspension fork and an 8-speed drivetrain. This blend of features makes it perfect for everything from school runs, to woodland adventures, to exploring trails and paths with family. Suitable for children aged 8-12.
If top-of-the-line, comfortable, and durable kids' bikes are what you're after, look no further! This bike is specifically designed to promote fun and skills development off the beaten path. It can endure even the most adventurous of off-road rides due to the front suspension fork with a 45 mm travel for superior absorption of all bumps and jolts.
Constructed to last, this bike remains in peak condition even when handed down to younger siblings, maintaining its status as a sturdy and reliable option. Key features include an intuitive twist shift for easy gear-switching and an integrated handle on the saddle for increased visibility during family adventures or solo rides.
The 'TREK' Precaliber 24 8-Speed Suspension comes with a low frame design, which makes it easier for kids to stand over and climb on and off the bike. It's an investment for the future – a bike that promotes a healthy, environmentally friendly and fun hobby that could last a lifetime.
Key features to note:
Plus, feel confident in choosing a kids' bike from a reputable brand like 'TREK'. Our bikes are assembled by a team of professionals who know bikes inside and out. This 2025 Precaliber model is the perfect stepping stone into the biking world for your child.
| Frame | Size 24" wheel, UNI, Aluminium, Alpha Silver aluminium, rack and kickstand mounts, replaceable derailleur hangar, 135x5 mm QR |
| Wheel Size | Front 24 |
| Wheel Size | Rear 24 |
| Fork | Kids' suspension, threadless steerer, 45 mm travel |
| Fork | Unknown |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 1 Gears |
| Tyres | BONTRAGER, |
| Pedals | UNBRANDED, |
| Wheels | UNKNOWN, 24" 32-hole alloy Steel, 100 mm bolt-on Steel |
| Shifters | SHIMANO, Shimano Tourney RS45, 8 speet twist, |
| Kickstand | UNKNOWN, Unknown |
| Front Brake | VH, Alloy linear-pull // Alloy linear-pull Kids', alloy, Rim brake (calliper) with hydraulic actuation |
| Rear Brake | VH, Alloy linear-pull // Alloy linear-pull Kids', alloy, Rim brake (calliper) with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PROWHEEL, ProWheel alloy, 32T steel ring w/double guard, 152 mm length Square taper, 68 mm, sealed cartridge |
| Chain | KMC, KMC Z8.3 |
| Headset | UNBRANDED, Adjustable ball bearing, threadless |
| Handlebar | UNBRANDED, Kids' steel, 25.4 mm clamp, 40 mm rise, 560 mm width |
| Stem | BONTRAGER, Bontrager Approved alloy, 25.4 mm clamp, 15-degree rise, 60 mm |
| Bartape / Grips | UNBRANDED |
| Seatpost | UNBRANDED |
| Saddle | UNBRANDED, Kids' padded, integrated seat post, with handle |
| Front Light | UNKNOWN |
| Rear Light | UNKNOWN |
| Colours | ALOHA GREEN, ANTHRACITE, NAUTICAL NAVY |
| Sizes | 24 |
| Brand | Trek |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 768682594704, 768682594803, 768682594827, 768682594841 |
| SKUs / Part Numbers | 5276069, 5276070, 5276071, 5276072 |
Trek
Scott