4256320001004
7616185379348
When you buy a bike from us in the store or come to collect your Click & Collect order we will adjust your new bike to fit you.
This includes adjusting saddle height, saddle position and where possible adjusting the brake levers / gear shifters.
We will also adjust any accessories you have purchased with your bike where applicable.
When you buy a bike from us you will get a free service within 6 weeks of taking delivery of your bike.
The free service is put in place to make sure the bike you have purchased is running correctly and to adjust out any cable stretch that happens to any new bike.
The type of bike you have bought and the type of riding you have planned will affect how soon you need to book your free service.
However if you experience any issues at any time you should stop riding your bike and book your bike in for its free service immediately.
The Contrail 10 XS black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Step into the World of mountain bikes with the all-new Contrail family of bikes, your versatile companion and ticket to explore the outdoors. Featuring a modern trail inspired geometry, carefully curated components that back you up at every opportunity as well as a selection of colors and models that leaves nothing to be desired!
Please note that bike specifications are subject to change without prior notice.
| Frame | Contrail Alloy 6061 Custom Butted Tubing, BSA73, Internal Cable Routing, QR Axle 5x135mm, replaceable hanger |
| Fork | RockShox Judy Silver TK Coil, QR, 46mm offset, Reb. Adj., Lockout, 100mm travel |
| Front Travel | 100 |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U6000-SGS, Shadow Type, 11 Speed |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U6000-11, 2 way release |
| Number of Gears | 11 |
| Front Brake | Shimano MT200, Hydr. Disc Brakes |
| Rear Brake | Shimano MT200, Hydr. Disc Brakes |
| Brake Disc Front | Shimano SM-RT10 CL, 180mm |
| Brake Disc Rear | Shimano SM-RT10 CL, 160mm |
| Front Rim | Alexrims X-20 Disc, 32H, black |
| Rear Rim | Alexrims X-20 Disc, 32H, black |
| Front Tire | Maxxis Rekon Race, 2.4", DUAL, 60PTI |
| Rear Tire | Maxxis Rekon Race, 2.4", DUAL, 60PTI |
| Front Hub | Formula CL51 |
| Rear Hub | Shimano FH-QC300-HM |
| Spokes | 14 G, stainless, black |
| Handlebar | 11 |
| Handlebar Width | 720 |
| Handlebar Rise | 12 |
| Stem | HL TDS-C342-8FOV, 10°, 31.8, Black |
| Stem Angle | 10 |
| Headset | Syncros OE Press Fit, 1 1/8", ZS56-62mm |
| Grips | Syncros Comfort lock on Grip |
| Saddle | DDK Saddle |
| Seatpost | HL SP C212, 31.6mm, 350mm, Black |
| Crankset | Shimano CUES FC-U4000-1, 30T |
| Bottom bracket | Feimin FP.B908N, BB73, square taper |
| Sprocket | Shimano CUES CS-LG400-11, 11-50T |
| Pedals | Feimin FP-803 |
| Colours | black, cumulus white |
| Sizes | L, M, S, XL, XS, XXL |
| Brand | Scott |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 7616185379348, 7616185379355, 7616185379362, 7616185379379, 7616185379386, 7616185379393, 7616185379409, 7616185379416, 7616185379423, 7616185379430, 7616185379447, 7616185379454 |
| SKUs / Part Numbers | 4256320001004, 4256320001006, 4256320001008, 4256320001010, 4256320001012, 4256320001014, 4256328087004, 4256328087006, 4256328087008, 4256328087010, 4256328087012, 4256328087014 |